Tuulduv fassaad

Kas sina tead, miks on juba fassaadikatte valikul oluline jälgida, kuidas see paigaldatakse?

Enamus inimeste peas on olemas küll pilt ilusa väljanägemisega fassaadist, kuid vähem mõeldakse sellele, mil moel see seina pannakse. Samas oleneb suuresti just sellest fassaadi eluiga ning hilisemad kulutused.

Järgnevalt saad lugeda, mis on tuulduv fassaad ja kuidas see aitab sul rohkem raha kätte jätta.

Näiteks saad teada, et tuulduva fassaadiga saad vähendada küttearveid, aga hoida kokku ka paigalduskuludelt.

Keegi ei taha teha kulutusi, mida on võimalik vältida.

kulud-kontrolli-alla (2)
Tuulduva fassaadiga väldid üleliigseid kulusid

Mis on tuulduv fassaad?

Tuulduv ehk ventileeritav fassaad on fassaadisüsteem, kus fassaadikattematerjali ei paigaldata mitte otse vastu seina, vaid see tõstetakse roovituse abil seinast eemale. Nii jääb välisviimistluse ja hoone konstruktsiooni vahele õhuvahe.  Selleks, et õhk vahes ei seisaks, vaid saaks vabalt ringelda, jäetakse soklisse ja räästa alla avaused.

Sellist õhuringlust võime nimetada ka loomulikuks ventilatsiooniks, mille eesmärk on reguleerida hoone ja väliskeskkonna vahel toimuvat õhu ja soojuse vahetust.

tuulduv-fassaad
Tuulduva fassaadiga jäetakse välisviimistluse ja hoone konstruktsiooni vahele õhuvahe

Tuulduva fassaadiga väldid niiskuse kahjulikke mõjusid

Nagu füüsikast teada liigub õhk soojemast keskkonnast külmemasse ehk talvisel ajal majast välja ja suvel vastupidi. Maja konstruktsioonist läbi liikuva õhuga liigub kaasa ka õhus olev niiskus, millest osa kondenseerub jahedatele pindadele.

Küsimus on selles, mis saab sellisest niiskusest edasi?

Kui tegemist on fassaadiviimistlusega, mis ei lase seestpoolt tulevat niiskust läbi, siis pole niiskusel mujale minna, kui liikuda seinas sissepoole tagasi ja tekivad niiskuskahjustused.

Paraku ei ole niiskuskahjustused vaid esteetiline probleem. Niiskus mõjutab oluliselt maja soojapidavust, mädanevad konstruktsioonid lagunevad ja kaotavad oma kandevõime, hallitus on ohtlik inimeste tervisele.

Kõiki neid tagajärgi saab väga lihtsalt ennetada tuulduva fassaadiga.

Paraneb hoone soojapidavus

Selleks, et soojustusmaterjal toimiks, on ülioluline, et see püsiks kuivana, sest märg soojustus teadupärast sooja ei hoia.

Kuivana püsib soojustus aga siis, kui sinna ei teki kas üldse kondentsi või saab kogunenud niiskus sealt välja kuivada.

Mittetuulduva fassaadi nt krohvi puhul on üsna tavaline, et valestivalitud materjalide tõttu jääb maja n-ö ummuksisse, sest niiskus ei pääse majast välja. Kui niiskus välja ei pääse, ei ole võimalik soojustusel ka suve jooksul kuivada ega ennast uueks kütteperioodiks “töökorda” seada. Sellisel juhul ei püsi maja hoolimata heast soojustusest ja kõvast kütmisest ikkagi soe.

Tuulduva fassaadiga maja ummuksisse ei jää, sest niiskuse liikumine hoonest välja ei ole takistatud.  Kogu seestpoolt tulev niiskus liigub õhuvahesse, kus ringlev õhk selle kaasa haarab ja õhuvahede kaudu seina tagant välja juhib. Sellisel juhul ei jää soojustus niiskeks, vaid püsib kuiv ja töökorras. 

Seega aitab tuulduv fassaad hoida talvel maja mõnusalt soojana ja säästa küttekuludelt.

tuulduva-fassaadi-eelis-ehk-vihmavee-sissetungimise-ja-kondenseerumise-takistamine
Tuulduv fassaadisüsteem takistab kondentsi tekkimist soojustusmaterjali

Suvel hoiab hoone jahedana

Suvel kaitseb tuulduv fassaadikate soojustust liigse kuumenemise eest, sest suurema osa seinale langevast  päikesevalgusest peegeldub fassaadi pinnalt tagasi. 

Kuna fassaadiviimistlus ei ole vastu konstruktsiooni, siis neeldunud soojus ei liigu välisviimistlusest otse soojustusse, vaid soojendab õhuvahes olevat õhku. Soojenenud õhu lükkab õhuvahes ringlev õhk aga tuulutusvahede kaudu räästa alt välja.

Nii ei ladestu väljas valitsev kuumus soojustusse ja hoone püsib meeldivalt jahe.

tuulduva-fassaadi-eelis-kuumuse-takistamine-suvel
Tuulduv fassaadisüsteem kaitseb soojustust liigse kuumenemise eest

Väldib hallituse teket

Konstruktsiooni pidama jäänud niiskus ei mõjuta üksnes soojustuse omadusi, vaid on soodne pinnas ka hallituse tekkeks.

Kui hallitusest fassaadil ja siseruumide pindadel annavad märku mustad täpid või laigud, siis konstruktsiooni tekkinud hallitusest ei ole sa teadlik enne, kui konstruktsioon on lahti võetud.

Aastateks, aga ka aastakümneteks avastamata jäänud hallitus võib konstruktsioonile tõsist kahju tekitada ja sel juhul kujuneb tarindi uuendamine üsna kulukaks.

Sama halvasti kui avastamata hallitus mõjub ehitisele, mõjub see ka hoones viibivatele inimestele. Eriti tundlikud on just lapsed, nõrgema immuunsüsteemiga inimesed ja vanurid, kellele hallitus võib tekitada tõsiseid tervisehädasid ilma, et saadaks jälile tõelisele põhjusele …

Seepärast on oluline hoida hoone konstruktsioonid kuivad. Efektiivseks lahenduseks on jällegi kasutada tuulduvat fassaadisüsteemi, mis väldib tarindites niiskuskahjustusi ja nendest tingitud hallituse teket.

Pikendab fassaadi eluiga

Mittetuulduva fassaadisüsteemi, nagu krohv, puhul tekitab niiskus kahju ka fassaadiviimistlusele endale. Kahjuks on täiesti tavaline vaatepilt, kus vaid mõned aastad tagasi paigaldatud krohvfassaad siit-sealt lagunema hakkab. Niiskusega lööb krohv seinast lihtsalt lahti.

Tuulduv fassaad laseb tekkinud niiskusel tuulutusvahe kaudu väljuda nii, et see ei kahjusta kuidagi  välisviimistlust ennast. Lisaks kasutatakse tuulduvatel fassaadidel enamasti kiudtsemendist fassaadiviimistlust, mis on kõigele lisaks niiskuskindel.

Niisiis väldib tuulduv fassaadisüsteem välisviimistlusmaterjali niiskuskahjustusi, selle kinnitusaluselt eemaldumist ja fassaadi parandamisega seotud kulutusi. Fassaadikate püsib terve ja maja näeb ka aastaid hiljem välja nagu uus.

fassaadikattematerjalid-kiudtsemendist fassaadipaneel
2016. aastal paigaldatud Nichiha fassaadipaneelid Haapsalus Havi Keskuse fassaadil. Hoone näeb endiselt välja nagu uus – puhas ja terve.

Hoiab kokku hooldus- ja renoveerimiskuludelt

Kahjuks ei ole katkine fassaad üksnes esteetiline probleem. Lagunenud fassaadiviimistlus jätab ka hoone konstruktsiooni ilmastiku meelevalda: pole enam midagi, mis kaitseks seda vihma ja lume eest.

Selline fassaad nõuab kohest tegutsemist. Kui remonditöödega viivitada, muutub fassaadi seisukord aasta-aastal hullemaks kuni jõuab punkti, kus lisaks fassaadikatte vahetusele tuleb välja vahetada kogu karkass ja soojustus. See omakorda tähendab suuremahulisi ja kulukaid renoveerimistöid.

Kui aga fassaadiviimistlus püsib terve ja kaitseb hoone konstruktsiooni kahjulike välismõjude eest, siis lükkuvad fassaadi hooldus- ja renoveerimistööd kaugesse tulevikku.

Kvaliteetse, vastupidava ja tuulduva fassaadi meetodil paigaldatud fassaadikattematerjaliga jääb päris mitu fassaadi renoveerimistsüklit vahele ja raha taskusse.

puidu-imitatsioon-fassaad
Nichiha fassaadipaneelid lükkavad fassaadi hooldus- ja renoveerimistööd kaugesse tulevikku

Tuulduvat fassaadi on kiire ja lihtne paigaldada igal aastaajal

Fassaad peaks kestma ja teenima sind aastakümneid. Et see nii oleks, peab fassaadiviimistlus olema kvaliteetne ja korrektselt paigaldatud.

Õhekrohv, mida sageli just kortermajadel kasutatakse, hakkab oma esialgset välimust kaotama juba 4-5 aastaga. Enamasti on nii kiire lagunemise põhjusteks omavahel mittesobivate materjalide kasutamine ja ebasoovitavad ilmastikuolud krohvimise ajal. Need teevad krohvist ühe kapriissema viimistlusmaterjali, mille paigaldamine nõuab erilist hoolt ja professionaalsust.

Tuulduv fassaad on n-ö lollikindel süsteem, mida saab paigaldada igal aastaajal sõltumata välisest temperatuurist ja ilmastikuoludest, sest enamasti pole seal kihte, mis vajaksid kuivamist ja paigaldamisel eritingimusi. Nichiha fassaadipaneelid on juba tehases viimistletud, värvitud ja paigaldamiseks valmis.

Peale selle ei ole vaja konstruktsiooni ehitustööde ajal kaitsta ei vihma, tuule ega otsese päikesevalguse eest. See ei ole üksnes mugav, vaid vähendab märkimisväärselt seinte täiendava katmise ja kaitsmisega seotud kulutusi.

Kõik see kokku teebki tuulduva fassaadi paigaldamise võrreldes traditsiooniliste materjalide paigaldamisega oluliselt kiiremaks ja odavamaks.

tuulduva-fassaadi-paigaldamine
Nichiha tuulduva fassaadi paigaldamine on kiire, lihtne ja soodne

Lihtne detaile vahetada ja asendada

Tuulduva fassaadi üks suur eelis on see, et hilisemaid tekkida võivaid probleeme on oluliselt lihtsam lahendada.

Krohvitud seintel üksikute parandustööde tegemisel pead arvestama, et värvi erinevus jääb märgatav. Teiseks ei pruugi sellistest parandustöödest üldse abi ollagi. Nimelt on krohvi puhul oluline jälgida, et see sobiks aluspinna materjaliga. Kui uus materjal vanaga ei ühildu, võib krohv juba mõne aastaga uuesti lagunema hakata ja oled alguses tagasi.

Võimalik, et siis vajab väljavahetamist juba terve sein ja see on oluliselt kulukam tegevus kui üksikud parandustööd.

Tuulduval fassaadil vahetad välja lihtsalt kahjustada saanud detaili: eemaldad vana ja asendad selle uuega.

Tuulduv fassaad on hea investeering

Seega rahakotti, iseenda, oma lähedaste ja maja tervist arvesse võttes tasub juba välisfassaadi projekteerimisel pöörata tähelepanu lisaks esteetilisele välimusele ka  fassaadiviimistluse praktilisusele.

Praktiline on fassaadiviimistlus vaid siis, kui see kaitseb hoone konstruktsiooni ja soojustust nii välise kui ka hoonest seest tuleva niiskuse eest.

Tuulduv fassaad on seega üks parimaid investeeringuid, mis sa teha saad.

Siiski tasub meeles pidada, et oluline on ka fassaadikattematerjali kvaliteet ja vastupidavus. Vaid sel juhul ei teki konstruktsiooni niiskuskahjustusi ka hoone pikaajalise kasutamise käigus. Sest mis kasu on tuulduvast fassaadisüsteemist, kui fassaadikate ise on lagunenud ja enam vihma ei pea?

Nichiha on aastakümnete pikkuse kogemuse käigus välja töötanud tervikliku fassaadilahenduse, mille eesmärk on tagada fassaadiviimistluse maksimaalselt pikk eluiga.